Systemy wspomagające kierowcę

Nowoczesna technologia zapewnia bezpieczeństwo <> W poszczególnych wersjach Stralisa zastosowano najbardziej zaawansowane rozwiązania podnoszące bezpieczeństwo czynne:

  • Elektroniczny układ hamulcowy (EBS) z nowym systemem wspomagania hamowania awaryjnego (BAS)
  • Zaawansowany system wspomagania hamowania awaryjnego (AEBS)
  • System monitoringu koncentracji kierowcy (DAS)
  • Elektroniczny system stabilizacji (ESP) (dostępny we wszystkich wersjach ciągników 4x2)
  • Hill Holder ułatwiający ruszanie na wzniesieniu
  • Adaptacyjny tempomat
  • System ostrzegający przed opuszczeniem pasa ruchu
  • Reflektory ksenonowe
  • Światła do jazdy dziennej (DRL)

EBS + BAS: elektroniczny układ hamulcowy + system wspomagania hamowania awaryjnego
EBS to elektroniczny system do ciągłego i zintegrowanego zarządzania działaniem układu hamulcowego ciągnika oraz naczepy, obejmujący także funkcje ABS, ASR i EBL.

System realizuje także funkcje hamulca silnikowegoi intardera, które są aktywowane automatycznie, aby ograniczyć zużycie hamulca roboczego. Pojazdy z tym systemem są wyposażone w hamulce tarczowe na wszystkich osiach.

AEBS: zaawansowany system wspomagania hamowania awaryjnego
AEBS alarmuje kierowcę o zagrożeniu kolizją i automatycznie aktywuje hamulec w celu niedopuszczenia do zderzenia lub ograniczenia prędkości, przy której ono nastąpi. System jest dostępny w nowym Stralisie z silnikami Euro VI. 

DAS: system monitoringu koncentracji kierowcy

DAS wykrywa ruchy kierownicą i sygnalizuje ewentualne oznaki braku koncentracji mogące świadczyć o zmęczeniu kierowcy.

Iveco Stralis

ESP: elektroniczny system stabilizacji
W razie wykrycia niekontrolowanej zmiany toru ruchu ESPkoryguje moc silnika oraz siłę hamowania poszczególnych kół ze zróżnicowaną intensywnością, aby przywrócić stabilność pojazdu. Urządzenie skutecznie koryguje nad- i podsterowność, które mogą się pojawić przy pokonywaniu zakrętu z nadmierną prędkością lub przy nagłej zmianie toru ruchu, zapobiegając przemieszczeniu się pojazdu na inny pas ruchu.

Iveco Stralis

Hill Holder: system ułatwiający ruszanie na wzniesieniu
Hill Holder bardzo pomaga przy ruszaniu pod górę. Zapobiega on stoczeniu się pojazdu przez kilka sekund po zwolnieniu hamulca i eliminuje ślizganie się sprzęgła. System przyczynia się także do zmniejszenia zużycia ogumienia.

Iveco Stralis

Adaptacyjny tempomat:
Adaptacyjny tempomat (ACC) pomaga kierowcy w utrzymywaniu bezpiecznej odległości od pojazdu poprzedzającego, automatycznie aktywując kolejno hamowanie silnikiem i intraderem.

Iveco Stralis

System ostrzegający przed opuszczeniem pasa ruchu:

DWS emituje sygnał dźwiękowy informujący kierowcę o przekroczeniu linii oznakowania poziomego bez włączenia kierunkowskazu. System bardzo skutecznie zapobiega kolizjom wynikającym z rozproszenia uwagi kierowcy.

Iveco Stralis

Reflektory ksenonowe

Reflektory ksenonowe zwiększają pole widzenia kierowcy i zapewniają bezpieczną, bezstresową jazdę.

Iveco Stralis

DRL: Światła do jazdy dziennej
Używanie świateł do jazdy dziennej maksymalnie zwiększa widoczność pojazdu. Światła do jazdy dziennej są dostępne z reflektorami konwencjonalnymi lub biksenonowymi.

Iveco Stralis