SILNIKI EURO V / EEV

Niższe zużycie paliwa, większa niezawodność

W nowym Stralisie zastosowano silniki Cursor. Są to jednostki 6-cylindrowe w układzie rzędowym, z wysokociśnieniowymi wtryskiwaczami i turbosprężarkami o zmiennej geometrii (z wyjątkiem jednostek o mocy 310 i 480, w których zastosowano turbiny o stałej geometrii z zaworem upustowym).

Stralis jest dostępny w następujących wersjach i odmianach:

  • 3 pojemności (8, 10 i 13 litrów)
  • 8 odmian różniących się mocą (310 do 560 KM), z maksymalnym momentem obrotowym do 2500 Nm.

Silniki Cursor zapewniają maksymalny moment obrotowy już przy niskiej prędkości obrotowej. Wartość momentu utrzymuje się na stałym poziomie w szerokim zakresie prędkości obrotowej.

Znakomita elastyczność przekłada się na wysoki komfort jazdy, bardzo dobre osiągi oraz niewielkie zużycie paliwa wynikające z rzadszej zmiany biegów.

Silniki spełniają nie tylko wymagania normy Euro 5, ale także dużo bardziej restrykcyjne wymagania dobrowolnej normy EEV dotyczącej pojazdów o parametrach szczególnie przyjaznych dla środowiska. 

Technologia SCR (selektywna redukcja katalityczna z dodatkiem AdBlue) stosowana przez Iveco we wszystkich modelach średnich i ciężkich pojazdów przyczynia się także do obniżenia kosztów eksploatacji (zmniejszenie zużycia paliwa o 5%). System ten jest lekki i niewymagający pod względem obsługi (okresy międzyprzeglądowe do 150 000 km). W przeciwieństwie do systemów opartych na układach EGR, SCR nie kieruje spalin z powrotem do komory spalania.

Silniki Iveco mogą współpracować z 9- lub 16-biegowymi przekładniami manualnymi (z układem wspomagania zmiany biegów servoshift w przekładni 16-biegowej) lub z 12-biegowymi przekładniami zautomatyzowanymi EuroTronic ze sterowaniem zmianą biegów wbudowaną w deskę rozdzielczą.

Cursor 8 jest dostępny także z 6-biegową przekładnią automatyczną Allison.

Wszystkie silniki Cursor są wyposażone w dekompresyjny hamulec silnikowy Iveco Turbo Brake w pełni zintegrowany z głównym i pomocniczym układem hamulcowym (intraderem). Takie rozwiązanie gwarantuje maksimum bezpieczeństwa i przyczynia się do obniżenia kosztów eksploatacji

Iveco Stralis